Dehidrirana, odnosno sušena lubenica jedna je od najukusnijih i najzdravijih grickalica koje možete napraviti. Ovaj sušena lubenica recept je jednostavno napravljen od 100% lubenice. Prirodno je veganski, bez glutena i prirodno sladak.
Ova poslastica je zaista vrijedna vremena koje se ulaže kod pripreme, premda sam postupak pripreme nije nimalo kompliciran. U nastavku saznajte kako napraviti sušenu lubenicu kod kuće, u samo nekoliko koraka.
”Glavni sastojak lubenice je voda i to čak 90 posto, što je čini izrazito korisnom za vruće ljetne dane jer će spriječiti dehidraciju, a uz to je bez straha možete jesti ako ste na dijeti. Lubenica sadrži antioksidante koje iz organizma uklanjaju molekule zvane slobodni radikali koje tijelo proizvodi prirodnim putem, a mogu se razviti i kao posljedica pušenja, zagađenja ili stresa.”
Sušena lubenica: priprema
- Lubenicu je za početak potrebno prerezati na pola, a zatim odatle na četvrtine. (Preporuka je staviti sloj ručnika za posuđe ispod daske za rezanje, jer sok od lubenice stvara ogroman, ljepljiv nered.)
- Nakon što lubenicu narežete na četvrtine, narežite i maknite njenu koru i oljuštite na komade, pokušavajući dobiti što više od nje,
- Sada narežite lubenicu na kriške od otprilike centimetar i pol-dva, pa opet na pola. Cilj je da kriške lubenice budu tanje kako bi se lakše i pravilnije osušile, ali opet nije dobro ni da budu pretanke.
- Sada imate opciju lubenicu sušiti pomoću dehidratora, ali ako ga nemate onda bez brige – moguće je za to koristiti i običnu pećnicu! Na dehidratoru bez postavke temperature trebat će 8 – 12 sati. Ako možete postaviti temperaturu vašeg dehidratora, postavite je na 55 ° C da radi 18 – 24 sata. Trebat će duže, ali lubenica je slađeg ukusa i boljeg je okusa ako se sporije suši. To je trik za bolji okus! Što se tiče sušenja pomoću pećnice – postavite temperaturu na 60-70 stupnjeva i sušite otprilike 10-12 sati, s povremenim okretanjem. Nakon tog vremena vaša sušena lubenica bi trebala biti gotova. Međutim, svaka pećnica je različita i vrijeme sušenja svakako može varirati te je preporučivo to imati na umu.
Ukoliko imate kakvih savjeta, pitanja ili jednostavno želite izraziti svoje mišljenje, to slobodno napravite u komentarima! 🙂